دلایل کم کردن روغن موتور خودرو

کم کردن روغن موتور خودرو و دلایل آن نظر خود را ثبت کنید

کم کردن روغن موتور و روغن سوزی خودرو یکی از کابوس‌های رانندگان خودرو است. چک کردن روغن موتور ماشین یکی از کارهایی است که صاحبان خودرو به صورت روتین آن را انجام می‌دهند. یکی از مهم‌ترین دلایل چکاپ همیشگی روغن موتور خودرو این است که از طریق بررسی وضعیت آن می‌توان به مسائل زیادی درباره خودرو پی برد. اگر خودرو در این مورد مشکل داشته باشد یا به اصطلاح روغن کم کند، می‌تواند زنگ خطری را برای صاحب خودرو به صدا در بیاورد.

به دو دلیل عمده، کم کردن روغن موتور خودرو اتفاقی خطرناک تلقی می‌شود. اولین دلیل این است که در صورت کم شدن روغن موتور، احتمالا خودروی شما دارای نقص فنی است. یکی دیگر از مشکلاتی که کم کردن روغن موتور خودرو به وجود می‌آورد این است که شما مجبور هستید در زمان کمتری روغن موتور خودروی خود را تعویض کنید، یعنی هزینه بیشتری را پرداخت کنید. از آن جایی که قیمت روغن خودرو افزایش پیدا کرده است، پس این موضوع، مشکل مهمی به حساب می آید.

دلایل کم کردن روغن موتور

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، کم کردن روغن موتور خودروی شما می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و البته پی‌بردن به این موضوع هم اهمیت بالایی دارد، از این رو در ادامه این دلایل را توضیح خواهیم داد. البته قبل از توضیح هر گونه دلیلی برای کم شدن روغن موتور خودرو باید به این نکته اشاره کرد که کم کردن روغن در مواردی امری بسیار طبیعی به حساب می‌آید.

در واقع روغن درون موتور خودرو ریخته می‌شود تا موتور از آن استفاده کند و فعالیت‌های خود را منظم انجام دهد. به همین دلیل طبیعی است که بخشی از این روغن توسط خودرو مصرف شود. کم شدن روغن تحت همه شرایط مسئله نگران بخشی نیست.

در مواردی شاهد این هستیم که با افزایش دمای موتور خودرو مصرف روغن موتور هم بیشتر می‌شود، پس در این حالت هم کم شدن میزان روغن طبیعی است و نباید نگران شد. در ادامه دلایلی را که باعث می‌شوند روغن موتور خودرو کم شود را به تفصیل بررسی می‌کنیم و از عیوب احتمالی خودروها آگاه می‌شویم.

چک کردن سطح روغن موتور

طراحی موتور خودرو

در طراحی موتور خودرو به این نکته توجه شده که برای محافظت از سیلندر در برابر حرکت‌های رفت و برگشتی پیستون‌ها، مقداری روغن در سطح داخلی پیستون‌ها باقی بماند تا از سایش آن‌ها جلوگیری کند. به همین دلیل بخشی از روغن در این بخش مصرف شده و باقی می ماند و کم کردن روغن موتور خودرو تا این اندازه ایرادی نخواهد داشت.

میزان روغنی که به این دلیل در سطح داخلی پیستون‌ها باقی می‌ماند ارتباط مستقیمی با نوع طراحی موتور خودرو دارد و در هر خودرو نسبت به دیگری متفاوت است. شاید جالب باشد که بدانید برخی از کمپانی‌های تولید کننده خودرو میزان کم کردن روغن موتور را در دفترچه راهنمای خودرو به ازای هر 1000 کیلومتر 1 لیتر ذکر کرده‌اند.

تبخیر روغن موتور خودرو به دلایل فیزیکی

 احتمالاً همه ما می‌دانیم که در ترکیبات روغن موتور از روغن پایه و افزودنی‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل مشخص است که روغن موتور خودرو نیز با رسیدن به دمای مخصوصی به نقطه تبخیر خود می‌رسد و میزانی از آن به دلیل تبخیر شدن، کم خواهد شد. طبیعی است که هرچه دما بیشتر باشد، میزان تبخیر روغن موتور نیز بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که میزان تبخیر روغن موتور مرغوب در حد استاندارد است.

مشکلات فنی و روغن سوزی

اگر کم کردن روغن موتور خودروی شما بیش از حد استاندارد باشد، به احتمال زیاد خودروی شما دچار مشکل روغن سوزی شده است. اگر رینگ روغن دچار آسیب دیدگی شود یا به پیستون بچسبد، روغن سطح دیواره سیلندر به محفظه کارتر برنمی‌گردد و میزان زیادی از آن در محفظه احتراق می‌سوزد که در اصطلاح به این اتفاق روغن سوزی می‌گویند. یکی از نشانه‌های وجود ایراد روغن سوزی در خودرو علاوه بر کم کردن روغن موتور، خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو است.

انتخاب روغن موتور نامناسب

هر کدام از کمپانی‌های سازنده خودرو، روغن موتوری مناسب با موتور خودروهای تولید شده توسط خود را معرفی می‌کنند. زمانی که روغن موتور با ویسکوزیته توصیه شده توسط کمپانی سازنده خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این حالت روانکاری قسمت‌های مختلف موتور خودرو به خوبی انجام می‌شود و کم کردن روغن موتور خودرو به حداقل می رسد.

باید توجه داشت که به دلیل مسائل مربوط به محافظت از محیط زیست، کمپانی‌های سازنده خودرو اقدام به تولید موتورها و معرفی روغن‌هایی می‌کنند که در اصطلاح سبک‌تر هستند. سبک بودن روغن‌ها باعث می‌شود که آن‌ها زودتر تبخیر شوند. به همین دلیل است که امروزه کاهش روغن موتورها با سرعت بیشتری نسبت به گذشته اتفاق می‌افتد.

سبک و نحوه رانندگی

احتمالاً می دانید که نحوه رانندگی کردن نیز از عواملی است که بر کم کردن روغن موتور خودرو اثر می‌گذارد. طبیعی است که هر چه خودرو در دور موتور بالاتری کار کند، روغن بیشتری نیز مصرف خواهد کرد. علت مصرف بیشتر روغن در دور موتور بالا این است که در این حالت به واشرهای موتور و همچنین قسمت‌های آب‌بندی موتور فشار بیشتری وارد می‌شود. در برخی از خودروهای جدید که به طور کلی در دور موتور بالا کار می‌کنند، میزان مصرف روغن موتور بیشتر از خودروهای قدیمی است.

دمای بیش از حد موتور خودرو

هر چه دمای موتور بالاتر برود، ویسکوزیته روغن پایین می‌آید و در نتیجه میزان روان بودن روغن بالا می‌رود و در این حالت عبور روغن از رینگ‌ها و کاسه نمدها و … بیشتر خواهد بود. از طرفی دیگر میزان تبخیر روغن موتور خودرو در دمای بالا بیشتر خواهد بود و اگر دمای بالای موتور خودرو از حد معمول عبور کند، میزان تبخیر روغن نیز به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد. به همین دلیل در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای موتور خودرو، باید عواملی را که باعث این افزایش دما هستند را بررسی کرده و نقص فنی خودرو را برطرف کرد.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم که کم کردن روغن موتور خودرو می‌تواند علت‌های بسیاری داشته باشد که در بعضی از موارد هم این روند کاملا طبیعی است. از این رو پیشنهاد می‌دهیم که در صورت مشاهده کم شدن بیش از حد روغن موتور خودرو آن را به یک کارشناس نشان دهید. این کار به شما کمک می‌کند که اگر موتور خودروی شما مشکل جدی دارد، قبل از بزرگ‌تر شدن به آن پی برده و آن را برطرف کنید.

در صورت تمایل مشخصات خودروی خود را از طریق فرم مشاوره قبل از خرید محصولات خودرو مدیک با ما در میان بگذارید تا راهنمایی صحیح و کاملی جهت تهیه محصولات جلوگیری از روغن سوزی خدمت شما ارائه گردد.

حل مشکل کم کردن روغن موتور خودرو

بر طرف کردن روغن سوزی با محصولات احیاگر موتور کمپانی زادو

در صورتی که مشکل کم کردن روغن موتور خودرو مربوط به دیواره سیلندرها باشد می‌توانید از احیاگرهای زادو استفاده نمایید:

احیاگر موتور Xado One Stage

احیاگر موتور Xado Maximum

احیاگر موتور Xado Maximum SUV

این محصولات شامل ترکیبات ویژه‌ای هستند که می‌توانند خراش‌های دیواره سیلندر و قسمت‌های تحت سایش موتور خودرو را ترمیم کنند و روغن سوزی موتور خودرو در مراحل اولیه و میانی را برطرف سازند. از طریق این لینک، شما می‌توانید از صفحه مربوط به دسته محصولات احیاگر موتور در سایت کمپانی سازنده آن‌ها بازدید نمایید.

بر طرف کردن روغن سوزی با محصول نشت‌گیر موتور کمپانی زادو

در صورتی که مشکل کم کردن روغن موتور خودرو مربوط به رینگ‌ها و کاسه‌نمدها و گسکت‌ها باشد می‌توانید از محصول نشت‌گیر موتور Xado Stop Leak Engine استفاده نمایید. این محصول شامل ترکیبات ویژه‌ای است که می‌تواند خاصیت ارتجاعی این قطعات را بازگرداند و از روغن ریزی و روغن سوزی موتور خودرو جلوگیری کند. از طریق این لینک، شما می‌توانید از صفحه مربوط به این محصول در سایت کمپانی سازنده آن بازدید نمایید.

کیت زادو

دیدگاهتان را بنویسید